فضای مجازی چیست؟

خانه » فضای مجازی چیست؟

فضای مجازی چیست؟

فضای مجازی چیست؟

فضای مجازی چیست؟ تاکنون سوال های زیادی در مورد فضای مجازی ذهن و فکر افراد را به خود مشغول کرده است.
 یکی از آن سوالات فضای مجازی است که در ذهن افراد تشکیل می شود.

فضای مجازی بستری است که در آن کاربران فعالیت های مختلفی را به طور آسان و سریع انجام می دهند، برای مثال اپلیکیشن هایی مانند: اینستاگرام، واتساپ، تلگرام را میتوان نام برد.

با رونق اینترنت و استفاده بیش از حد مردم از شبکه های اجتماعی و پیامرسان ها و …
کلمه ی فضای مجازی را در زندگی روزمره از اطرافیان زیاد میشنویم.

مزایا و خدمات موجود در فضای مجازی:

خدمات اموزشی:

امروزه به شدت کارامدی این موضوع را درک میکنیم که با فراگیری اینترنت بسیاری از اموزش ها در بستر فضای مجازی صورت میگیرد.

خدمات دولتی:

بسیاری از سازمان ها ،اداره ها و نهاد ها خدماتی مانند مجوز ها و فرم های مختلف را در فضای مجازی ارائه میدهند.

اشتراک گذاری:

افراد در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیسبوک متن، عکس، فیلم و… را به اشتراک میگذارند.

پیام رسانی:

ایمیل یا همان پست الکترونیک از قدیمی ترین نوع انتقال پیام محسوب میشود.
اما امروزه شاهد پیامرسان های نو ظهوری مانند واتساپ و تلگرام هستیم.

دسترسی آسان و رایگان به اطلاعات:

اینترنت با هزینه ی کم و دسترسی اسان و راحت برای برقراری ارتباط به افراد مختلف در سراسر دنیا و بهره برداری از اطلاعات بی شمار یکی از راه هایی است که میتوانیم از آن اطلاعات مختلفی را بدست آوریم.
از انواع این اطلاعات میتوانیم به بروزترین اطلاعات در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، هنری، ورزشی ، مذهبی که به صورت مقاله، رسانه ها صوتی و تصویری منتشر شده است و این ویژگی منحصر به فرد باعث شده است تا تمام اطلاعات را در زمینه های مختلف بدست بیاوریم.
نباید از یادمان برود که کاربرد و مزایای فضای مجازی به همین چند مورد محدود نمیشود و این مقاله قادر به ارائه تمامی این کاربرد ها نیست ولی با کمی تامل و اندیشه میتوان به تمام کاربرد های ان دست یافت.

معایب فضای مجازی چیست ؟

به خطر افتادن سلامتی:استفاده ی بیش از حد فضای مجازی و اینترنت به تنهایی بیماری ها و اسیب های روحی و جسمی را برای انسان بوجود می اورد.تاثیر آن بر سلامت روان افراد به صورت افسردگی و اضطراب، زودرنجی ، بدخوابی و افت اشتها را به دنبال می اورد.
ازبین رفتن حریم خصوصی: امروزه شبکه های اجتماعی تا خصوصی ترین بخش های زندگی انسان ها نفوذ کرده و این حریم را با خطر جدی مواجه کرده است.
اعتیاد به ان و هدر دادن زمان:اعتیاد به فضای مجازی از اعتیاد به مواد مخدر خطرناک تر است زیرا زمانی که مشغول بازی کردن یا صحبت کردن در این فضا میشویم دیگر در فعالیت های خارج از دنیای مجازی شرکت نمیکنیم.

کمتر شدن صله ی ارحام: با ایجاد فاصله ی عاطفی و معنوی میان افراد خانواده افراد کمترین ارتباط و گفتگوی همدلانه را با یکدیگر انجام میدهند در نتیجه باعث سست شدن بنیاد خانواده و گسترش شکاف نسلی میشود.

کسب و کار در فضای مجازی و کسب درامد از آن چگونه است؟

به موجب ظهور اینترنت، مشاغل جدید و حائز اهمیتی بوجود امده که امروزه افراد جویای کار میتوانند به جای کسب و کار های حضوری با صرف وقت در خانه خود با صرف زمانی کم مشاغل بیشماری رابیابند.
به طور معمول مشاغلی که تحت عنوان اینترنت بوجود می ایند  دارای سهولت اجرایی بیشتر ، تولید محتوا و غیره  هستند و نسبت به کار هایی که در دنیای واقعی وجود دارد، حتی عمده ای از این مشاغل به هیچ سرمایه اولیه، مهارت و تخصص بالا نیاز ندارد.
برای مثال: خرید و فروش ارز های دیجیتال در صرافی ها ،بورس ، اوراق بهادار از جمله این مشاغل است .
همچنین خرید و فروش کالا های مختف که در سایت ها و پیامرسان های مختلف مانند اینستا گرام صورت میگیرد حائز اهمیت است.

برند سازی:

برند سازی یعنی فرایندی که باعث معنا کردن نام برند خود برای مخاطبین و افراد میشود و یا به عبارتی تلاش برای معروفیت و محبوبیت است و کسب درآمد از آن.
در برند سازی باید هدف داشته باشیم و همین هدفمندی باعث تمایز شما با سایر رقبا میشو برای مثال هدف کسب و کار شما میتواند فقط درامدزایی از ان باشد یا حتی عده ای ایجاد یک زندگی روزمره بهتر را هدف زندگی خود قرار میدهند و این برای مشتریان بالقوه جذاب است چون تعهد یک کسب و کار، ارائه دادن ارزشی فراتر از کسب درامد است.
اگر میخواهید برندتان شناخته شود دست یافتن به یکپارچگی و ثبات بسیار مهم است و مشارکت کارکنان در نحوه ی ارتباط با مشتریان برندتان بسیار ضروری است. حتی اگر در شرایطی هستید که انسانهایی برند شما را دوست دارند و طرفدار ان هستند پاداشی را برای انان درنظر بگیرید و نسبت به ان بی تفاوت نباشید.
برای مثال برند کوکاکولا که به دلیل ثبات و یکپارچگی استراتژی بازاریابی این برند بایکدیگر باعث شده که به عنوان یکی از برند های جهانی محسوب شود.
برای داشتن یک استراتژی خوب باید بخش های مختلفی را در برندسازی در نظر گرفت که مارا به سوی هدف نهایی یعنی خلق یک برند موفق راهنمایی میکند.

حقایق فضای مجازی:

شناخت فضای مجازی و اشنایی با ان به اندازه ی شناخت دوستان و اشنایان قابل اهمیت است شناخت این فضا از جمله بایسته های کار با ان است زیرا این فضا با وجود فواید زیاد میتواند فریبنده باشد
ما کلمه ی مجازی را در مقابل چیزهای حقیقی و واقعی به کار میبریم مانند کتاب های فیزیکی در برابر نسخه ی الکترونیکی آن.
فضای مجازی ارتباط مستقیمی روی زندگی واقعی و روزمره ما دارد در نتیجه فضای مجازی به اندازه ی زندگی و روزمره ما حائز اهمیت است.

سپاس از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید امیدواریم اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک گذاشته باشیم.

فیس بوک تویتر پینترست linkedin تلگرام